איך להוציא רשיון עסקי

על מנת שעסק יוכל לעבוד כמו שצריך, ללא תקלות או היתקלויות עם רשויות החוק, חשוב להוציא עבורו רשיון עסקי ולאשר בצורה ברורה ובעיקר כתובה – שלעסק הזה יש אישור לעבוד. בכדי להוציא רשיון לעסק, על המקום לעמוד בתנאים מסוימים ממגוון סוגים, כאשר לאחר הבדיקה ניתן לקבל רשיון ולהתחיל להפעיל את העסק כחוק. חשוב להדגיש כי בישראל קיימים עסקים רבים שאינם בעלי אישור מתאים לפעול, אך הם לא באמת חוסכים כסף רב אלא בעיקר מסכנים את עצמם כיוון שהם עובדים מחוץ לחוק.

למה חובה להוציא רשיון עסקי?

הוצאה של רשיון עבור עסק הינה חובה, הן עבור חנויות קטנים והן עבור עסקים גדולים, לפי החוק לרישוי עסקים שנוסד בשנת 1968. בפועל מה שזה אומר, שעסק שפועל ללא רישיון הוא איננו חוקי ובעליו עלול לשאת בעונש במידה ולא ידאג לרישוי שלו. יש הרבה כוונה מאחורי התהליך להשגת רשיון עסקי, כיוון שהוא כולל עמידה בתנאים שונים שמטרתם להגן הן על העובדים במקום והן על הלקוחות, העתידים לקבל מן העסק הזה שירות לאחר שיקבל את האישורים להתחלת הפעילות.

איך עובד התהליך של הוצאת הרישיון?

ישנם כמה שלבים הכרוכים בהוצאת רשיון עסקי, כאשר התהליך יכול לקחת שבועות מספר ולעיתים גם חודשים – הכול בהתאם לשיתוף הפעולה של בעלי העסק עם רשויות החוק וכן לתנאי השטח. בתחילה נדרשת קבלת מידע באשר לדרישות של הרשויות מן העסק הספציפי, אשר יכולות לבוא לידי ביטוי במבנה, בבטיחות ובנושאים נוספים. לאחר מכן, ניתן זמן להגשת הבקשה עצמה עבור קבלת הרישיון של העסק, אשר כוללת בתוכה טפסים שונים, אישורים, תרשימים ותשלומים. בסופו של דבר, מקבלת החלטה האם לאשר או לא. במידה ולא, הבעלים של העסק נדרשים לבצע את השינויים וההתאמות שיובילו בסופו של דבר לקבל הרישיון. במידה והאישור כן ניתן, העסק מקבל רישיון לזמן מסוים ולמעשה יכול להתחיל את הפעילות שלו כחוק. לעיתים יינתן היתר זמני קצר יחסית, המותנה בעמידה תחת התנאים והשלמתם, עד לפקיעת התוקף של ההיתר הזמני ואז המשך הפעילות ללא קבלת הרישוי האמיתי – יהיה למעשה לא חוקי.