באילו מצבים מומלץ לקחת הלוואה לעסק?

הלוואה לעסק יכולה להיות רלוונטית עבורכם במספר מצבים. אם אתם מקימים עסק חדש, יתכן ותצטרכו לקחת הלוואה לשם ההקמה שלו. אם העסק שלכם קיים אבל יש קושי בתזרים מאיזשהי סיבה, יתכן ותבררו על הלוואה כדי לעזור לעסק לשרוד את התקופה. בעסקים קיימים לפעמים עניין התזרים הוא זמני ואתם יודעים שישתנה בקרוב. 

האם כל אחד יכול לקבל הלוואה לעסק?

הלוואה לעסק יכולה להינתן לעסק קטן, בינוני או גדול, זה יכול להיות עסק בתחילת הדרך או עסק מבוסס. כל מקרה יבדק לגופו על ידי הגוף המלווה.

איזה סוגי הלוואה לעסקים יש?

קיימים מספר סוגים של הלוואה לעסק. נפרט על כמה מהן:

  1. הלוואת בלון – הלוואה מסוג זה ניתן לעסק אשר משלם בתחילה את הקרן של ההלוואה ובסיום את הריבית. זו הלוואה שמתאימה לעסקים שיודעים שיוכלו לשלם בעתיד את כל סכום ההלוואה בתשלום אחד, ולכן מתאימה לרוב לעסקים מבוססים.
  2. הלוואת גרייס – הלוואה מסוג זה ניתנת במקרים בהם בעלי העסק משלם תחילה את הריבית ובסיום את הקרן, בתשלום אחד או שניים. גם כאן, מדובר בהלוואה שתתאים לרוב לעסקים גדולים ומבוססים.
  3. הלוואת שפירצר – מדובר בהלוואה מאד נפוצה לעסקים, בהלוואה כזו העסק יחזיר כל חודש סכום לפי החזר שהוגדר מראש. התשלום החודשי כולל גם את ההחזר החודשי וגם את הריבית. 
  4. הלוואת תשלומים קבועים לקרן – הלוואה הכוללת החזר בגובה קבוע הכולל את הריבית התקופתית.

מה עוד חשוב לדעת ולמה לשים לב שלוקחים הלוואה לעסק?

ראשית כל יש לשים לב היטב מהו מקור ההלוואה,  האם אתם מתכוונים לקחת הלוואה דרך החשבון העסקי שלכם בבנק, או שמא מדובר בגורם חוץ בנקאי. יש לשים לב לכל מה שקשור לתזרים המזומנים של העסק ולבדוק כי אתם אכן יכולים לעמוד בהחזרים חודש בחודשו. בדקו מה קורה במצב שבו אתם יכולים להחזיר את חלק מהסכום או את מלוא הסכום לפני סיום מועד התשלום. בנוסף, יש לשים דגש על בדיקת הריביות, לבחון את תנאי ההלוואה לעומק ורק לאחר שאתם בטוחים כי ההלוואה ניתנת בתנאים המתאימים לחתום על האישור.