בזן – קצת על התעשייה

בתי זיקוק נפט מעבדים נפט גולמי לבנזין ומוצרים מזוקקים אחרים כגון דלק סילוני, סולר, נפט לחימום, חומרי סיכה ואספלט. בית הזיקוק הגדול בעולם נמצא בסעודיה. יש לו קיבולת של כ-10 מיליון חביות ליום (bpd). בתי זיקוק לנפט הם מתקנים תעשייתיים המעבדים נפט גולמי למוצרי נפט שימושיים. תהליך הזיקוק הופך נפט גולמי ופחמימנים אחרים למוצרים שימושיים כגון בנזין, סולר, נפט ומזוט. בזן מתמחים בתחום בישראל.

בזן ותעשיות הנפט – הסבר

בתי זיקוק הם עמוד השדרה של תעשיית הנפט והם מעבדים נפט גולמי למוצרי נפט כמו בנזין, סולר, דלק סילוני ונפט לחימום. בית הזיקוק הגדול בעולם ממוקם בטקסס. היא מופעלת על ידי אקסון מוביל ויש לה יכולת זיקוק של כ-400,000 חביות נפט גולמי ביום. בתי הזיקוק הם חלק מכריע בתעשיית הנפט והם ממלאים תפקיד חיוני בייצור מוצרי נפט. בתי זיקוק הם חלקי ציוד מורכבים הדורשים מיומנות ומומחיות רבה לתפעול. הם גם יקרים לבנייה ולתחזוקה, וזו הסיבה שחברות רבות פנו לאוטומציה. אוטומציה הגדילה את הפרודוקטיביות של עד 50% במקרים מסוימים. זה עזר לבתי הזיקוק להפוך לתחרותיים יותר עם תעשיות אחרות המסתמכות גם על אוטומציה. בזן ללא ספק פה כדי להישאר בתחום בישראל.

קצת מידע חשוב בנושא

בתי זיקוק הם חלק חשוב בתעשיית הנפט. הם ממירים נפט גולמי לדלקים שמישים ומוצרים אחרים כמו בנזין, סולר, דלק סילוני ועוד. בתי זיקוק לנפט הם מבנים מורכבים מאוד המעבדים כמות עצומה של נפט גולמי בפרק זמן קצר. תהליך זה כולל מספר שלבים כמו זיקוק הנפט הגולמי, הפרדתו לרכיבים שונים, טיהורו ועוד.

למרות דלדול מאגרי הנפט, העולם עדיין זקוק לנפט להפקה ולצריכה. ישנם סוגים שונים של נפט, אך הנפוץ ביותר הוא נפט. בתי זיקוק לנפט הם מתקנים הממירים נפט גולמי לדלקים שימושיים כמו בנזין, דלק סילוני וסולר. התהליך מתחיל בשמן גולמי שמובא ומחומם כדי להפוך אותו לאדים. לאחר מכן האדים מתקררים כדי להתעבות לדלקים נוזליים. בית הזיקוק הגדול בעולם הוא Saudi Aramco בסעודיה, בעל קיבולת של 10 מיליון חביות ליום (bpd). בזן ללא ספק מובילים בתחום בישראל.