מה חשוב לדעת על טיפול במחשבות טורדניות?

מחשבות טורדניות פוגעות אמנם באיכות החיים שלנו, אבל מצד שני הן גם בסיס לצמיחה והעצמה. כשרואים בהן מסרים חשובים שהתת מודע משגר אלינו, ניתן להשתמש בכל מחשבה שכזו כקרש קפיצה לחיים שאנחנו באמת רוצים – ובעיקר כשעושים זאת בתהליך מסודר ומקצועי.

למה נוצרות המחשבות הטורדניות?

הבסיס של טיפול במחשבות טורדניות הוא כאמור קבלה שלהן – גם כשהתכנים שהן מציפות קשים, מביכים, מפחידים, מייצרים חרדות, תחושות של בושה ואשמה, גם כשהתדירות שלהן גבוהה וגם כשהן משבשות את שגרת החיים.

חשוב להבין שכל מחשבה טורדנית היא תוצר של צורך רגשי עמוק. צורך שנובע מאירוע טראומתי שלא טופל היטב אלא הודחק – ולכן ממשיך להתקיים בתוכנו באופן בעייתי. כשהטראומה תזכה למענה נכון, הרגשות השליליים ייעלמו ואיתם גם הצורך של תת המודע להתריע על קיומם.

הצרכים החשובים שמזכירות לנו המחשבות הפולשניות

כשמבינים שהמחשבות הבלתי נשלטות הן בסך הכל דרך של תת המודע לספק לנו תמרור אזהרה – אם תרצו, כמו ציור של ילד בגן שממנו ניתן להבין שהוא במצוקה לא פשוטה – טיפול במחשבות טורדניות הופך לקל יותר.

חשוב להבין שהמחשבות אינן הכנה לפעולה. אם למשל הן כוללות פגיעה באדם יקר לנו, לא בהכרח אנחנו מתכוונים לעשות זאת. בהתאם אין סיבה לנסות לנתח אותן באופן רציונלי וגם לא לנסות לשנות אותו – יש להבין מהי הכוונה העמוקה שמסתתרת מאחוריהן: הרצון להביא את עצמנו לידי ביטוי מלא בכל מערכות היחסים החשובות, תחושת ביטחון אמיתי, קבלה עצמית ועוד.

טיפול במחשבות טורדניות באמצעים טבעיים

בחלק גדול מהמקרים ניסיון לדכא את המחשבות הטורדניות בדרכים לא טבעיות נידון לכישלון. קבלה שלהן, התייחסות לרגשות שעומדים מאחוריהן, זיהוי הצרכים האמיתיים שלנו, אישור (לעצמנו) שאנחנו ראויים לקבל יחס אחר ושיח פנימי ממקום של הכלה מלאה ואהבה אמיתית הם המפתחות העיקריים של טיפול במחשבות טורדניות עם סיכוי מרבי להצליח.

במיוחד חשוב לבצע את התהליך המלא, בליווי איש מקצוע מנוסה, במצבי משבר או לקראת שינויים משמעותיים בחיים. לדוגמה הריון הוא תקופה שבה מחשבות פולשניות עשויות להתעצם, וכך גם אחרי לידה. תקופות של אי ודאות כללית, למשל בזמן מלחמה או מגפה, מהוות גם הן קרקע פורייה למחשבות פולשניות שחשוב לטפל בהן בהקדם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.