עורך דין לשון הרע – מה כוללת מומחיות זו?

לשון הרע היא התנהגות פוגענית ופסולה. במקרים רבים היא עשויה להיחשב גם כעוולה אזרחית ואפילו כעבירה פלילית, כך שבאופן טבעי ישנם עורכי דין שלשון הרע היא תחום התמחותם. החוק הרלוונטי הינו חוק איסור לשון הרע, שחוקק כבר בשנת 1965 ומאז עודכן כך שיותאם למציאות העכשווית.

מהי לשון הרע בהתאם לחוק?

כשאדם חש כי נפגע עקב דברים שנאמרו אודותיו או פורסמו לגביו, והוא מגיע להתייעצות עם עו"ד מומחה ללשון הרע, באופן טבעי השאלה הראשונה תהיה מהי בעצם לשון הרע.

על-פי החוק, ההגדרה היא כל דבר שהפצתו עלולה לגרום להשפלת האדם בעיני הזולת, להפוך אותו למטרה לבוז או לגרום לכך שיהיה מושא לשנאה. גם ביזוי אדם עקב המגדר שלו, הנטייה המינית שלו, מקום המגורים, הדת, המוצא, הגזע, התכונות המיוחסות לו או מעשים שביצע הוא בגדר לשון הרע, וכך גם פרסומים או אמירות שעלולים לפגוע במשלח היד של אדם.

מילת המפתח היא "עלולה" – מי שחש כי שמו הטוב נפגע לא חייב להוכיח כי נגרם לו נזק, וממילא אין דרך לאמוד שם טוב, אלא די בכך שהפרסום עלול להזיק לכך. יחד עם זאת חשוב להבין כי עבור עורך דין לשון הרע הוא מקרה מורכב יחסית, שכן מול זכותו של האדם לשם טוב עומד חופש הביטוי.

מהם המקרים העיקריים בהם מטפל עורך דין לשון הרע?

מבחינת עורך דין לשון הרע עשויה להיות כל פרסום בכלי תקשורת, באתר אינטרנט (כולל בטוקבקים, ובהקשר זה כדאי לדעת שישנן טכנולוגיות המאפשרות התחקות גם אחרי מפרסמי טוקבקים אנונימיים), ברשתות חברתיות, במסגרת מקום העבודה וגם דברים שנאמרו בעל-פה והיו להם עדים.

מהי הענישה בגין לשון הרע?

חשוב להבהיר כי לשון הרע אינה בהכרח שקר – גם דברי אמת עשויים להיחשב מבחינת עורך דין לשון הרע, וכך יפסוק גם בית המשפט. שקרים שמופצים אודות אדם או תאגיד הם כמובן חמורים יותר, ובמקרה זה חופש הביטוי כלל אינו רלוונטי. עוד כדאי לדעת שהעונש המקסימלי על לשון הרע במסגרת תביעה אזרחית הוא 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק (עם הוכחת נזק – 100,000 ₪) וכי במקרים מסוימים תיתכן הגשת תביעה פלילית כנגד מפרסם לשון הרע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.